Atsinaujinančioji energetika – vienas sparčiausiai augančių sektorių pasaulyje

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    2022-11-15                    

                             
        Atsinaujinančioji energetika – vienas sparčiausiai augančių sektorių pasaulyje

Energetika – viena reikšmingiausių sričių žmonių gyvenime, apimanti visų energijos išteklių gavybą, įvairių energijos rūšių gamybą, perdavimą, paskirstymą, tiekimą ir vartojimą. Šiandien atsinaujinančioji energetika yra vienas pažangiausių ir sparčiausiai augančių sektorių pasaulyje, todėl technologijų progresas energetikos srityje sparčiai kinta, priversdamas šios srities specialistus nuolat tobulėti ir ieškoti naujų sprendimų.

Atsinaujinančioji energetika – tai saulė, vėjas, upės, jūrų bangavimas, potvyniai ir atoslūgiai bei kiti atsinaujinantys šaltiniai, kurių atsiradimą ir atsinaujinimą nulemia gamtos vyksmai. Vystant atsinaujinančių išteklių energetiką pasitelkiamos naujausios technologijos, įranga, inovacijos. Neabejotinai, kad nuo šios srities priklauso mūsų visų ateitis.

Energetikos transformavimui reikia naujų kompetencijų

„Tiek mūsų valstybės, tiek ir Europos Sąjungos tikslai yra sumažinti įtaką klimato kaitai ir pereiti prie aplinkai draugiškesnės atsinaujinančios energetikos. Lietuvoje atsinaujinanti energetika, kurios pirminis šaltinis yra saulė ir vėjas, pastaraisiais metais labai sparčiai vystosi. Taip pasiekiami du tikslai: pirmiausia, stipriname savo energetinę nepriklausomybę, antra, mažiname žmonių gyvenimo veiklos įtaką aplinkai, gamindami energiją iš tvarių šaltinių“, – teigia Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius Saulius Gudžius.

Profesoriaus teigimu, atsinaujinančioji energetika – tai ateities energetika, į kurią turi ateiti jaunimas, nes atsinaujinančios energijos pritaikymas, teisingas integravimas, kuriuo pavyktų užtikrinti pilnavertišką apsirūpinimą energija, reikalauja daug jaunų galvų, drąsių žmonių ir novatoriškų sprendimų.

„Daugelis neteisingai galvoja, kad energetika yra vien tik inžinerija ir kad tai išskirtinai vyriška profesija. Šiandien energetikos specialybė – labai plati sąvoka. Čia yra turbūt tokia išskirtinė sritis, kur gali dirbti įvairiausių kompetencijų turintys žmonės. Energetikos srityje tik nedidelė dalis žmonių dirba su elektros laidais, kiti dirba gamindami elektros energiją elektrinėse, prižiūri tinklus, kuriais elektra pasiekia vartotoją, prekiauja biržoje, dirba su finansais, diegia įvairius išmanius efektyvumą gerinančius sprendimus, o dar kiti – galvoja apie naujas paslaugas klientams. Darbdaviai labai pasigenda merginų, norėtų, kad jos daugiau rinktųsi šią sritį, nes yra tam tikrų energetikos sričių, kurios labiau tinka merginoms, kitos – labiau vaikinams. Sričių, kur energetikoje gali save pritaikyti, yra labai daug“, – teigia prof. S. Gudžius.

Energetikos studijos dabar apjungia ne tik įvairias inžinerijos kryptis, bet ir projektų valdymą, ekonomiką ir netgi IT. Ateities energetikas privalės būti geras projektų valdytojas, išmanyti ekonomikos dėsnius, turėti stiprių inžinerijos ir IT pagrindų. Būtent tokias universalias ir praktikoje vis labiau pritaikomas žinias duoda universitetas ir energetikos studijų kryptis.

„Norint įgyvendinti didelius projektus, reikia specialistų, kurie ne tik orientuotųsi į naujoves, teorinį modernių sprendimų pritaikymą, bet ir mokėtų projektuoti, diegti sistemas. Inžinieriaus specialybė apjungia šias kompetencijas ir geba pasiūlyti produktą, kuris bus naudingas visuomenei“, – sako prof. S. Gudžius.

Atsinaujinančioji energetika keičia 50 paskutinių metų dominavusią tradicinę energetiką ir sukuria iki šiol visiškai nematytų iššūkių

Plėtojant atsinaujinančių išteklių energetiką, energetikai stengiasi kuo tiksliau prognozuoti ir planuoti energijos poreikį, atsižvelgiant į vartotojų elgseną, nes energija gaminama iš nestabilių šaltinių, kuriuos irgi reikia prognozuoti, nuspėti, kaip elgsis gamta. Visa tai reikalauja gerai sustyguotos, dinamiškai į pokyčius reaguojančios sistemos. Jai sukurti reikalingi nauji sprendimai.

„Būtent atsinaujinančioji energetika leidžia spręsti visame pasaulyje itin aktualią poveikio klimatui problemą ir prisidėti prie Lietuvos energetinio nepriklausomumo, bet tuo pačiu ir sukelia naujų technologinių iššūkių. Šie nauji elektros energijos generacijos šaltiniai yra visiškai kitokie, nei iškastiniai resursai, su jais reikia kitaip elgtis, todėl tai puiki sritis įsilieti jauniems žmonėms. Prieš maždaug 15 metų mažai kas tikėjo, kad iš saulės ir vėjo galima apsirūpinti elektra, manė, kad tai yra utopija. Dabar matome, kad galime išties neblogai apsirūpinti elektros energija“, – sako KTU technologijos mokslų daktaras Audrius Jonaitis.

Jam antrina ir kolega energetikos doktorantas Jonas Vaičys, teigdamas, kad energetika jaunimą turėtų sudominti dėl didelės perspektyvos, nes pastaruosius 10 metų Lietuvoje elektrinių generacija praktiškai nesivystė, o didžiąją dalį energijos Lietuva iki šiol importuoja.

„Kai dabar yra tokia geopolitinė situacija, matome, kokios išaugusios elektros kainos ir kaip nuo kitų esame priklausomi, kokius pelnus iš mūsų uždirba kitos šalys, tai, manyčiau, jaunimui galėtų būti ir patriotinė paskata prisidėti prie Lietuvos energetikos sektoriuje vykstančių esminių pokyčių. Gabesniems studentams, kurie gerai mokosi, rodo iniciatyvą, nori plėsti žinias, yra galimybė įsitraukti į vykdomus tarptautinius projektus, įgyti praktinės patirties. Net nebaigę studijų, dar studijuodami trečiame kurse, studentai jau pradeda dirbti pagal specialybę. Energetikos sritis išties labai įdomi ir dinamiška“, – įsitikinęs J. Vaišnys.

Laukia jaunų žmonių

Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ Aukštos įtampos nuolatinės srovės jungčių skyriaus vadovas Rokas Muleravičius užtikrintai sako, kad atsinaujinančioji energetika – tai ateities specialybė, nes šiuo metu energetikoje vyksta virsmas, kai iš atsinaujinančių šaltinių gaminama energija keičia išgaunamą iš iškastinio kuro. Žinoma, nemažai laiko dar tam prireiks, kol visą energiją galėsime išgauti iš aplinkai netaršių atsinaujinančių išteklių, todėl labai svarbus jaunų žmonių įsiliejimas į šią sritį.

„Dabar yra didžiulis poreikis specialistų, kurie tą virsmą ir vykdytų, t. y. inžinierių, kurie išmanytų apie atsinaujinančiosios energetikos šaltinius, jų projektavimo ir valdymo sistemas, suvoktų patį elektros tinklą. Ilgalaikiškai žiūrint, tai specialybė „be pabaigos“, nes energijos žmonėms visada reikės. Pasirinkusieji šią sritį jauni žmonės darbo tikrai nepritrūks, svarbiausia, kad jiems tai patiktų. Įdomumo šioje srityje išties netrūksta, ypač kai supranti, kaip iš atsinaujinančių išteklių sukurta energija atranda savo vietą visoje elektros sistemoje“, – pasakoja R. Muleravičius.

Pašnekovas pabrėžia, kad norėdamas tapti geru šios srities specialistu žmogus pats turi pajusti, kad jam yra įdomu, iš kur atsiranda elektra, kaip ją paskirstyti valstybėje ar tarp valstybių, kaip veikia visas mechanizmas. Jei atsiranda susidomėjimas, tada ir mokslai tampa įdomūs, o pats darbas teikia malonumą, jau nekalbant apie tai, kad tokie specialistai graibstyte graibstomi.

„Niekas nesako, kad inžinerija yra lengvas mokslas, nes reikia mokytis matematikos, fizikos, informatikos, kas tikrai gana sudėtinga, bet rezultatas yra nuostabus ir džiugins visą gyvenimą, o šio mokslo vaisiai bus išties skanūs“, – optimistiškai nuteikia R. Muleravičius.

Atsiveria naujos galimybės

Atsinaujinančios energetikos bendrovės „Green genius“ inovacijų vadovas Nerijus Virbickas patvirtina kitų pašnekovų žodžius, kad šiuo metu ne tik Lietuvoje ir Europoje, bet ir visame pasaulyje reikalingi žmonės, turintys žinių atsinaujinančių energijos išteklių plėtros, naudojimo ir taikymo srityse.

„Energetikos specialistų poreikis darbo rinkoje yra labai didelis, ypač trūksta specialistų turinčių tvirtą inžinerinį pagrindą. Jaunuoliai kažkodėl vis dar vangiai renkasi inžinerines specialybes, nors šioje srityje vykstant „energy transition“ ir perėjimui nuo tradicinės prie atsinaujinančios energetikos atsiveria naujos galimybės jauniems, universalesniems inžinieriams. Tuo pačiu metu visas energetikos sektorius išgyvena labai spartų skaitmenizavimą, kas sukuria poreikį kurti moderniausius informacinių technologijų sprendimus ir taikyti juos energetikoje. Mano manymu, per artimiausius 10 metų energetikos srityje skaitmeniniai IT energetikai bus patys paklausiausi specialistai. Tai tokie specialistai, kurie turėtų inžinerinių žinių, IT supratimą, mokėtų dirbti su didžiaisiais duomenimis (big data), t. y. žinotų įvairius inovatyvius kompleksinius būdus didelių projektų valdymo ir duomenų skaitmenizavimo srityje. Atitinkamai tokie specialistai sukuria labai aukštą pridėtinę vertę ir yra labai gerai apmokami, – sako N. Virbickas.

Pašnekovo teigimu, naujoji energetika turėtų jauną žmogų motyvuoti, kad jis gali iš esmės prisidėti prie energetikos transformacijos proceso, kokio energetikoje nebuvo šimtą metų. Remiantis BloombergNEF 2021, į visų rūšių „energy transition“ buvo investuota 755 milijardai dolerių ir tai yra 27 proc. daugiau nei 2020 m. Tokia tendencija išlieka ir šiais metais. Papildomai Europos komisija šiemet paskelbė Repower EU planą, kuriuo padidino ambicijas ir atsinaujinančių energijos išteklių tikslas Europoje iki 2030 m. padidėjo nuo 40 iki 45 proc.

„Kartu su atsinaujinančių energijos išteklių plėtra atsiranda poreikis kurti ir vystyti visiškai kitokį elektros tinklą, negana to, į rinką sparčiai ateina komerciškai atsiperkantys energijos kaupikliai, kurie iš esmės pakeičia principus kaip veikia energetikos sistema ir atveria neišmatuojamas galimybes naujovėms. 100 metų energiją gaminome iš taršios anglies ir dujų, dėl ko atsirado nemažai problemų, o dabar esame kaitos periode, kai einame link to, kad elektrą gamintume iš gamtai draugiškų atsinaujinančių išteklių. Jaunoji karta turi unikalią galimybę prisidėti prie energetikos transformavimo, prie kurios penkios ar šešios energetikų kartos net neturėjo šansų prisidėti, nes pokyčio nevyko. Jauni žmonės, baigę šią specialybę, neabejotinai bus konkurencingi darbo rinkoje ir galės patys rinktis darbdavį bet kurioje pasaulio šalyje“, – įsitikinęs pašnekovas.